OLEJ PARAFINOWY 1L *PŁYN *BUTELKA
15. PREPARATY DZIAŁAJĄCE NA UKŁAD POKARMOWY

Parametry:

Grupa towarowa : 15. PREPARATY DZIAŁAJĄCE NA UKŁAD POKARMOWY
Producent : VETOS-FARMA
PKWiU :
Zawartość. op. jedn. : 1 L
Karencja :
Forma produktu : *PŁYN
Zawartość. op. zbior. : 0 *BUTELKA
Jm. : *BUTELKA
Dostępność towaru : (-)

Opis produktu:

OLEJ PARAFINOWY, płyn

Skład
:
Paraffinum liquidum 100 ml/100 ml preparatu

Właściwości
:
Olej parafinowy jest mieszaniną płynnych węglowodorów, nie wchłanialną z przewodu pokarmowego, stosowany jako środek przeczyszczający o działaniu poślizgowym.

Wskazania
:
Łagodzenie objawów ostrego zaparcia, szczególnie u koni. U kotów można stosować w celu zapobiegania tworzeniu się pilokonkrementów. Parafinę można podać w zatruciach substancjami chemicznymi dobrze rozpuszczalnymi w tłuszczach np. metaldenydem, co istotnie opóźnia i ogranicza ich wchłanianie z przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania:
:
Oleju parafinowego nie powinno się stosować u zwierząt odwodnionych. Lek powinien być podawany w stanach przewlekłych – przez dłuższy okres czasu. Nie stosować u zwierząt z wrodzonym rozszerzeniem okrężnicy. Z zachowaniem ostrożności wskazane jest stosowanie leku u zwierząt niewydolnością nerek, z zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i z chorobami serca.

Działania niepożądane
:
Przy zastosowaniu parafiny płynnej w zalecanych dawkach działań niepożądanych leku nie obserwuje się. Lek może jednak zaburzać czynności wydzielnicze błony śluzowej, a nawet spowodować uszkodzenie gruczołów wydzielniczych. Przy zbyt długim stosowaniu leku należy liczyć się z konsekwencjami ograniczonego wchłaniania witaminy z grupy A,D,E i K. Najpoważniejsze działanie niepożądane parafiny związane jest z jej zaaspirowaniem do płuc w czasie podawania co w konsekwencji prowadzi do zapalenia płuc.

Interakcje
:
Olej parafinowy może istotnie ograniczyć wchłanianie leków oraz witamin dobrze rozpuszczalnych w tłuszczach.

Dawkowanie i stosowanie
:
Olej parafinowy podaje się doustnie, najlepiej przez sondę dożołądkową. Dawki leku dla poszczególnych gatunków zwierząt:
Pies:
2-60 ml/zwierzę Kot:
2-10 ml/zwierzę, zapobiegawczo 5 ml na dzień jako dodatek do karmy Konie:
źrebięta 60-120 ml, dorosłe 500-2000ml/zwierzę Bydło:
cielęta 60-120 ml, bydło dorosłe – 500-1000ml/zwierzę Owce, kozy – 100-500 ml/zwierzę Świnie- 5-100 ml/zwierzę Kury, indyki, gołębie 1-3 kropli/30 g m.c. lub 5 ml/kg m.c.

Karencja
:
Nie obowiązuje

Warunki przechowywania
:
Przechowywać w temperaturze od 15-25oC, chronić od światła. Opakowywania:
butelki z tworzywa sztucznego

Trwałość
:
2 lata Świadomość Rejestracji:
1265/02


- drukuj